Hızlı Trenler

Uzun yolculuk saatleri nedeniyle Seyahatlerin en büyük sıkıntılarından birisi zamanınızı boşa harcamaktır, Hızlı tren ile iki şehir arası yolculuk sürenizi kısa süreye indirip, uzun yol mesafelerini kısa zamanda kat edebilir, trafik ışıklarına takılmadan güvenli ve hızlı yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Şehir Şehir Hızlı Tren Saatleri

AdapazarıAnkaraBakırköyBilecik
BostancıBozüyükEryamanEskişehir
GebzeHalkalıİstanbulİzmit
KonyaPendikPolatlı

İSTANBUL YÖNÜNE HIZLI TREN SAATLERİ

22/10/2021’den itibaren geçerli

ANKARA YÖNÜNE HIZLI TREN SAATLERİ

22/10/2021’den itibaren geçerli

Tren ücretleri genellikle havayollarından daha düşüktür ve trenlerde konfor daha iyidir . YHT Bilet satışları, trenlerin kalkış tarihinden 15 gün önce başlar.

Türkiye’nin yüksek hızlı trenleri YHT, şu anda 3 Hatta günlük olarak çalışmaktadır:

— Ankara – Eskişehir – İstanbul
— Ankara – Konya
— İstanbul – Eskişehir – Konya

Trenlerde 4 sınıf Hizmet verilmektedir Ekonomi, Ekonomi Plus İşletme ve İş Plus’ın yanı sıra hızlı trenlerde birde Kafeterya vardır. Plus Demek ekstra ödeme demektir Yani 15 TL verirsin akşam ve sabah trenlerinde kahvaltı ve akşam yemeği verilir.

YHT (Yüksek Hızlı Tren) Türkiye’deki ilk hızlı trendir. Yüksek Hızlı Tren’in hizmete girmesi ile birlikte Türkiye
Hızlı Treni olan ülkeler arasında Dünyada 8 Avrupa’da 6. ülke olmuştur.

Hızlı Tren hakkında Kısaca:

Hızlı tren, 1860 lardan beridir kullnılan trenlere göre daha hızlı yolculuk ve dolayısıyla daha konforlu yolculuk sağlayan bir demiryolu aracıdır. Türkiye’de Hızlı trenler TCDD’ye bağlıdır. Ve işletmenin adı YHT yani açılımı Yüksek Hızlı Tren ‘dir.

Tüm dünya da 1930-1980 yılları arasında döşenmiş raylarda seyahat hızı saatte 200 km dir. Yeni döşenmiş Demir yollarında Saatte 250 km ve üzeri hız yapan trenler hızlı tren Adını almıştır. Türkiyenin ilk hızlı treni Ankara-Eskişehir hızlı trenidir. Bu tren 245 km lik mesafeyi 90 dakikada kat ederek Türkiyede insanlara ilk hızlı tren deneyimine yaşatmıştır. Türkiyenin ilk Hızlı Tren Hattı ise Ankara-istanbul Yht hattıdır. Türkiye’nin ikinci hızlı tren hattı, Ankara-Konya hattıdır, bu hattaki yht trenleri 306 km mesafeyi yaklaşık 105 dakikada alabilmetedir.

Türkiye Hızlı trenle çok geç tanışmıştır. Ancak kısa zamanda bu konuda iyi yol katetmiştir Hızlı tren yolu mesafeleri bakımından Dünyada Kullanıma açık Hızlı Tren mesafeleri sırasıyla Çin, Japonya, Almanya ve Fransadan sonra Türkiye Yht Gelmektedir. Türkiyenin halıhazırda kullanıma açık yht hattı 1213 km dir. Yapım aşamasındaki yht hattı ise 1520 km dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021 Tren Saatleri